Скоростта на зареждане на страниците на Вашия сайт е от особено значение по отношение на SEO. В тази статия ще Ви покажем основните настройки на W3 Total Cache (W3TC), с чиято помощ значително ще се увеличи скоростта на Вашия WordPress сайт. Ако все още нямате създаден уебсайт, можете да се възползвате от поредицата безплатни уроци, които ще Ви помогнат да си направите. Настройките на W3 Total Cache в тази статия са базирани на споделените хостинг планoвете на компанията ICN.bg.
Инсталиране и Настройки на W3 Total Cache
1. Какво представлява кеширането?
Кеширането е техника, при която резултатите от изчисленията се запомнят, за да се използват по-късно. По този начин се пести изчислителна мощ и се постига по-бързо зареждане на ресурса.
W3 Total Cache не е единственото разширение за кеширане на WordPress. Ние обаче го препоръчваме, тъй като използва най-много техники и налични ресурси на уеб сървъра.
2. Краен резултат от кеширането
Ето как изглеждат резултатите от блога на нашия сайт (https://cpudevices.com/блог), на който инсталирахме доста излишни разширения за нуждите на експеримента.
Скоростта на зареждане сме измерили с инструмента на Google PageSpeed Insights.
По-надолу ще Ви предложим и други инструменти за измерване на скоростта на зареждане.
Резултат 1 – Преди инсталиране на W3 Total Cache
Резултат 2 – След инсталиране на W3 Total Cache
3. Инсталиране на W3 Total Cache
Подготовка на сървъра
Вече споменахме, че конфигурацията на W3 Total Cache, която Ви предлагаме, е предназначена за уебсайтове на WordPress с някой от плановете за споделен хостинг на компанията ICN.bg. Преди да инсталираме разширението и да го настроим, трябва да подготвим уеб сървъра за да експлоатираме оптимално ресурсите му. За целта влезте в хостинг панела на уеб сървъра си. Намерете секция „База данни“ и изберете „Active Cache„.
Ще се появи екран, на който ще трябва да изберете една от двете технологии за кеширане на данни – Redis или Memcached.Изберете Redis, след което сложете отметка на „Use password„. Впишете парола в полето „Password“ и изберете „Save and Activate„.
Запомнете порта и паролата на Redis!
Инсталиране на W3 Total cache
Разширението W3 Total cache може да изтеглите от хранилището за разширения на WordPress или да го инсталирате директно от администраторското меню „Разширения„.
Инсталирането на разширението е като всяко друго в WordPress, затова няма да се спираме подробно на него.
4. Конфигуриране на W3 Total Cache
След инсталация на разширението, трябва да го включите. Възможно е да възникне грешка при включване, тъй като разширението изисква PHP версия 5.2 и нагоре. Ако Вашата версия е по-малка се обърнете към поддръжката на хоста. След като включите разширението, ще се появи ново меню на таблото „Performance„. Изберете „General settings“ от него.
Стъпка №1 – Без да поставяте отметка на „Enable„, изберете последователно „Redis“ на следните методи:
- Page Cache Method
- Minify Method
- Database Cache Method
- Object Cache Method
Стъпка №2 – Изберете „Disk“ за метода Fragment Cache Method
След като извършите всички промени върху страницата на основните настройки „General settings“, натиснете бутона „Save Settings & Purge Caches„.
Стъпка №3 – Изберете „Page Cache“ от менюто „Performance“ и въведете настройките (порт и парола) на Redis в секция „Advanced„.
След въвеждането на порта и паролата, тествайте настройките чрез бутона „Test„. Ако всичко е наред ще се появи в зелено съобщение „passed“. После запишете промените чрез бутона „Save Settings & Purge Caches„.
Направете същите настройки на Redis на:
- Minify
- Database Cache
- Object Cache
В настройките на Minify, сложете отметка на „Enable“ на :
- HTML minify Settings:
- JS minify Settings:
- HTTP/2 push
- CSS minify Settings
- HTTP/2 push
Стъпка №4 – Влезте отново в главното меню на разширението „General Settings„. Сложете отметки на „Enable“ на:
- Page Cache:
- Minify
- Database Cache
- Object Cache
- Browser Cache
- Fragment Cache
След това натиснете бутона „Save Settings & Purge Caches„.
Отворете сайта си и преценете дали скоростта на зареждане се е увеличила. Изпробвайте времето на зареждане на страниците със следните инструменти:
Споделете резултатите преди инсталиране на W3 Total Cache и след включването му. Ще бъде интересно да споделите и ако сте извършили по-специфични настройки на разширението за нуждите на Вашия сайт.
Проблеми с W3 Total Cache след включването му
Понякога W3 Total cache може да създаде проблеми, които да се отразят върху визуализирането на сайта. Възможно е дори да имате проблеми с отварянето на настройките на сайта. Това може да се дължи на неправилното му конфигуриране или влизането му в конфликт с някой от другите разширения.
В първият случай опитайте да изключите minify на разширението.
Ако имате проблеми да влезете в администраторската си страница на сайта, извършете следните действия:
- Влезте чрез FTP в уеб сървъра на сайта.
- Намерете папката /public_html/wp-content.
- Изтрийте файловете advanced-cache.php, object-cache.php, db.php
След това можете да влезете в настройките на разширението, да го изключите или да проверите настройките му.
В много краен случай, ако горните начини не помогнат, можете да промените папката на разширението /public_html/wp-content/plugins/w3-total-cache в нещо друго. Това ще доведе до неговото изключване.